Club Results

Bendigo Lady Braves

 

 

Years

Coach

Main Sponsor

Result

1990

Waddah Eltchelibi

 

Missed Play Offs

1994

Murray Treseder

Bendigo Bank

Missed Play Offs

1995

Murray Treseder

Bendigo Bank

Missed Play Offs

1996

Bernie Harrower

Bendigo Bank

Quarter Finals

1997

Bernie Harrower

Bendigo Bank

Semi Finals

1998

Bernie Harrower

Sunicrust Bakeries

Semi Finals

1999

Bernie Harrower

Sunicrust Bakeries

Champions

2000

Bernie Harrower

Physical

Champions

2001

Bernie Harrower

Physical

Runners Up

2002

Bernie Harrower

Physical

Runners Up

2003

Bernie Harrower

Devine Water

Champions

2004

Bernie Harrower

Devine Water

Missed Play Offs

2005

Bernie Harrower

Devine Water

Missed Play Offs

2006

Bernie Harrower

Champions IGA

Champions

2007

Bernie Harrower

Champions IGA

Champions

2008

Bernie Harrower

Champions IGA

Preliminary Finals

2009

Jeremi Moule

Champions IGA

Preliminary Finals

2010

Lukas Carey

Champions IGA

Elimination Final

2011

Lukas Carey

Champions IGA

Semi Finals

2012

Lukas Carey

Champions IGA

Semi Finals

2013

Jonathan Goodman

 

Runners Up

2014

Jonathan Goodman

Champions IGA

Conf Runners Up

2015

Jonathan Goodman

Champions IGA

Conf Runners Up



Bendigo Braves

 

Years

Coach

Main Sponsor

Result

1985

Mel Dalgleish

 

Missed Play Offs

1986

Tom Flavin / Bernie Harrower

 

Missed Play Offs

1987

David Flint

 

Missed Play Offs

1988

David Flint

Manitou

Champions

1989

David Flint

McDonalds

Runners Up

1990

David Flint

McDonalds

Semi Finals

1991

Warwick Cann

McDonalds

Missed Play Offs

1992

Murray Treseder

McDonalds

Missed Play Offs

1993

Murray Treseder

McDonalds

Missed Play Offs

1994

David Flint

Hungry Jacks

Quarter Finals

1995

David Flint

Jetport Secruity Parking

Semi Finals

1996

David Flint

Jetport Secruity Parking

Semi Finals

1997

David Flint

Austar

Quarter Finals

1998

David Flint

Austar

Missed Play Offs

1999

David Flint

Austar

Semi Finals

2000

David Flint

Bendigo Toyota

Semi Finals

2001

David Flint

Bendigo Toyota

Missed Play Offs

2002

David Flint

Hume & Iser

Missed Play Offs

2003

Wayne Larkins

Hume & Iser

Missed Play Offs

2004

Wayne Larkins

Hume & Iser

Missed Play Offs

2005

Wayne Larkins

Hume & Iser

Champions

2006

Wayne Larkins

Hume & Iser

Runners Up

2007

Wayne Larkins

Telstra

Champions

2008

Wayne Larkins

Telstra

Runners Up

2009

Wayne Larkins

Telstra

Semi Finals

2010

Ben Harvey

Symes Motors

Conf Champions

2011

Ben Harvey

Symes Motors

Conf Champions

2012

Ben Harvey

Symes Motors

Preliminary Final

2013

Ben Harvey

Bendigo Bank

Conf Runners Up

2014

Ben Harvey

Bendigo Bank

Missed Play Offs

2015

Ben Harvey

Bendigo Bank

Conf Runners Up